Úsvit planety opic (2014) online ke shlédnutí

Planeta opic se vrací. Legendární příběh se dočkal další nové kapitoly, kterou jsme si zde pro vás přichystali online ke shlédnutí. Jedná se už o druhý film z nové série. Jenom pro připomenutí tím prvním bylo Zrození planety opic z roku 2011. Film je inspirován knihou spisovatele Pierra Boulle a volně tak navazuje i na předchozí snímky z nichž první Planeta opic byla natočena už v roce 1968.

Příběh planety opic patří k těm nejznámějším v žánru sci-fi. Ostatně byl také už mnohokrát zfilmován a zpracován nesčetně možnými způsoby. Stále se těší velké oblibě, protože katastrofickou vizi, jenž zobrazuje, je opravdu uhrančivá. Navíc poslední film měl velký úspěch jak u diváků, tak u recenzentů. O natočení pokračování, tak bylo rozhodnuto prakticky okamžitě. Navíc, když je celý příběh vlastně teprve na svém začátku. Režie filmu se pro změnu ujal Matt Reeves a podařilo se mu vytvořit možná ještě lepší film, než jeho předchůdci Rupertu Wyattovi. V českých kinech pak měl film premiéru 17. července 2014. Na co se můžete těšit a zda se skutečně vyplatí se na film podívat už vám rádi prozradíme v dalších odstavcích tohoto článků.

Film Úsvit planety opic (2014)

Děj filmu přímo navazuje na předchozí snímek, jenom se odehrává o 10 let později. Abychom vám připomněli co už se stalo, tak mladý vědec Will Rodman vyvíjel lék proti Alzheimerově nemoci, který se zprvu zdál jako velmi nadějný, ale nakonec byli jeho snahy neúspěšné, protože tento preparát měl na testovací subjekty šimpanze poměrně velké vedlejší účinky. Jako dítě těchto testovacích primátů se narodí opice Caesar. O něj se rozhodně Will starat i po skončení experimentu. S obdivem pozoruje jeho rostoucí inteligenci a dokonce mu podává i další dávky svého neúspěšného léku, který ale nebývalým způsobem povzbuzuje Ceasarovi schopnosti. Co ale nemůže tušit, že se blíží události, jenž mohou naprosto změnit poměr sil na planetě Zemi. Lidstvo je postihnuto záhadným zabijáckým virem, který zdecimuje většinu lidstva. Není dost lidí ani znalostí a civilizace se pomalu ocitá v troskách. Ceasar krátce po tom co dospěje uprchne spolu s několika dalšími opicemi do lesa blízko San Francisca. Je plný zášti vůči lidem a touze po pomstě.

Opice vytváří novou civilizaci    A pro člověka zde nebude místo

Nyní se ocitáme už v ději druhého filmu Úsvit planety opic (2014). Z lidí přežívá pouhá hrstka. Stále se daří chránit některé důležité výdobytky civilizace. Jiné ale byly naprosto nenávratně zničeny. Kvůli starostem o přežití a potravu museli lidé už dávno zahodit dříve tak oblíbené elektronické hračky. Navíc tu nešlo jenom o virus, ale také o občanskou válku, jenž vyvolat. Lidé válčili celé čtyři roky sami mezi sebou. Stav civilizace je opravdu neutěšený. Na druhou stranu touha po přežití je obrovská.

Ceasarovi se mezitím v lesích podařilo vybudovat svébytné společenství. Tlupa inteligentních opic se rozrůstá stejně jako jejich technické možnosti. Učí se používat čím dál složitější nástroje a vytváří zcela novou vlastní kulturu, která má ale samozřejmě jiná pravidla než je ta lidská. Navíc je všude kolem spousta uvolněného prostoru, který mohou opice zabrat sami pro sebe. Ceasar je vládcem opic a jeho ambice sahají ještě daleko více. Touží nejenom po pomstě, ale také ovládnout celou zemi pod opicemi jako dominantním druhem. Jsou zde sice i křehké pokusy o uzavření příměří s lidmy. Ty se ale velmi brzy ukážou jako marné. Jediná možná cesta je konfrontace a silnější druh si bude muset své postavení vybojovat. Pro ani jednu stranu to nebude vůbec jednoduché střetnutí, protože se zdá, že všechny trumfy jsou na straně protivníka. Už není cesty zpátky, protože válka už začala. Opice na koních s oštěpy a meči se postaví proti lidem se samopaly a granáty. V tomto konfliktu ale nebude rozhodovat ani tak síla zbraní jako finální odhodlání.

Mír je velmi křehká věc

Válka mnohem jednodušší    Rozhodují střetnutí o vládu nad světem

Hodnocení filmu

Úsvit Planety opic si získal nadprůměrná až skvělá hodnocení. Začneme u hodnocení samotných diváků. Na CSFD.cz má tak snímek aktuálně velmi hezkých 82%. To že rozhodně nejde o žádnou náhodu dokazují i divácké recenze z konkurenční FDB.cz, kde si film rovněž vede skvěle. Dokonce má ještě o pár procent více a to plných 87.6%. V podobném duchu se nesou také recenze od filmových kritiků. Petr Cífka z MovieZone.cz tak dal filmu čtyři hvězdičky. U tohoto hodnocení zůstaly také například Adam Škaloud z NaFilmu.cz nebo také Petr Slavík z FandimeFilmu.cz či Jan Varga z Filmspot.cz. Našlo se ale i pár recenzentů, kteří se nebáli vybočit. Martin Staněk z TotalFilm.cz film hodnotí jako naprostou bombu pěti hvězdičkami. Pro Marii Dostálovou z MovieScreen.cz je to naopak jenom obyčejný blockbuster, který si nezaslouží více, než průměrné tři hvězdičky.

Technika není všechno, obzvláště když je civilizace v troskách.

Film dokonce pochválil i prominentní filmový recenzent František Fuka, který prohlásil:

„Jednotlivé opičí scény fungují většinou dokonale. Opravdu si nedokážu představit, že by mohly být emocionálnější / působivější.”

Celou jeho recenzi si ostatně můžete přečíst na jeho webu FFFilm.name a my vám jí můžeme rozhodně doporučit.

Ceasar jako vůdce všech opic

Náš názor na Úsvit planety opic

Planeta opic je velmi hutný a zajímavý příběh. Její nejnovější pokračování se opět velmi povedlo. Brzy nám tak vznikne velice důstojná moderní trilogie, za kterou se určitě tvůrci nebudou muset stydět. Po technické stránce se jedná o typický americký blockbuster, takže nepřekvapí opravdu velkolepé zpracování do posledního detailu se spousty výbuchů, přestřelek a honiček. Opravdu se máte na co těšit, protože tento film vás nenechá na chvilku oddechnout. Je to strhující příběh, který vypráví o nové rovnováze mezi lidmi a opicemi. Je naprosto jasné, že toto je historická chvíle, kdy se buď podaří dohodnout mír a nebo to skoční válkou. Za nás můžeme s klidným svědomým říci, že se nám film opravdu hodně líbit. Opice jsou v některých momentech možná až příliš polidštěné, stejně jak jednotlivé postavy až příliš napasované do svých kladných či záporných rolí. To nic ale nemění na to, že je to skvělý film u kterého se budete bavit po celé více než dvě hodiny jeho trvání.TOPlist