Běž, chlapče, běž (2014) online ke shlédnutí

Film Běž, chlapče vám přinášíme online ke shlédnutí. Je to nesmírně silné válečné drama. Představí nám těžký příběh jednoho osudem zkoušeného židovského chlapce během druhé světové války. Vše je inspirováno skutečnými událostmi, tak jak je ve své autobiografické knize zachytil spisovatel Uri Orlev. Hlavní hrdina Srulik se narodil s cejchem židovského původu. Aby přežil toto kruté období bude ze sebe muset vydat úplně všechno.

Na této webové stránce jsme se vám rozhodli naservíroval povedený dramatický snímek „Běž, chlapče, běž”, který vznikla v Německo, Francouzsko, Polské koprodukci. Režisérem filmu je německý režisér Pepe Danquart. V českých kinech měl pak snímek svojí premiéru 3. července 2014. Jedná se o opravdu velmi povedený film, který zachycuje osudy ještě malého chlapce Shrulika, kterému se díky odhodlání, vynalézavosti a štěstí podařilo přežít jeden z nejhrůznějších válečných konfliktů v dějinách lidstva.

Shrulik je na první pohled obyčejný kluk. Hnědovlasý klučina, kterému je sotva osm let. Bohužel si s ním osud těžce pohrál, protože se narodil do Židovské rodiny v Polsku těsně před vypuknutím druhé světové války. Když tento hrůzný konflikt nastal, tak byl i s celou rodinou internován do varšavského ghetta. Život zde byl nesnesitelný a i malému Shrulikovi brzy došlo, že jediným vysvobozením odsud je vlastně smrt. Rozhodl se tedy riskovat a všechno vsadit na jedinou kartou. Na útěk z tohoto vězení. Ten se mu skutečně povedl.

Film Běž, chlapče, běž

Další kroky Shrulika vedli do hustých lesů obklopujících Varšavu. Zde našel poměrně příhodné útočiště navíc ve společnosti dalších dětí s osudem doslova přes kopírák k tomu jeho. Les sice poskytoval útočiště, ale nemohl se stát trvalým domovem. Hlavně proto, že zde vlastně ani nebylo dostatek jídla. Shrulikovo putování tedy muselo pokračovat dál. Vymyslel si jméno Jurek Staniak a vydal se hledat útočiště po vesnicích.

Shrulikův osud je opravdu těžký    Najde ale i pomocnou ruku

Ke svému překvapení je skutečně našel. Místní lidé se vlastně ani neptali na jeho původ a minulost. Viděli dítě v nouzi a tak se mu rozhodli pomoci. Jurkova cesta není jednoduchá, ne všichni mají to vlídné srdce. V jeden moment se dokonce na udání dostane do rukou gestapa, ale i pro tentokrát je štěstí na jeho straně, protože se mu podaří uprchnout. Kulka do hlavy by měl jinak zcela jistou. Při jednom zoufalém pokusu získat jídlo si dokonce tak poraní ruku, že ta mu musí být po čase amputována. Jenže ani to Jurka nezraní a pořád je na útěku. Němci už ho znají a hledají, ale on jako myška stále mění své útočiště a spása v podobě postupující Rudé armády už je na dosah.

Na konci války si Jurek dokonce najde kamarádku Alinu z rodiny Kowalských. Ta ho ochotně přijme mezi sebe. Mnozí lidé z vesnice se na ně sice dívají skrz prsty, ale nikdo je nezradí. Jurek přežije, už se nemusí bát o svůj život. V ten moment ale na něj začne dopadat tíha okamžiku i to, že vlastně musel zapudit celou svojí identitu, aby přežil. Najednou sám vlastně neví kým je a jakým směrem se má v budoucím životě vydat.

Film Běž, chlapče, běž (2014) jsme pro vás přichystali online ke shlédnutí. Je to pohodlné a navíc naprosto zdarma. Využijte proto této jedinečné šance a pojďte si tento skvělý film přehrát s námi. Snímek pro vás máme s českým dabingem, ale i v originálním znění, takže to jakou zvukovou stopu si zvolíte je opravdu čistě jenom na vás. Za nás pevně doufáme, že se budete dobře bavit, jestli se to tak vůbec dá říci u podobně dramatického filmu.

Smrt číhá na chlapce na každém rohu

Hodnocení filmu

Film si získal ve směr jenom kladné hodnocení a to jak u odborných recenzentů, tak u samotných diváků. Na Československé filmové databází CSFD.cz si snímek získal 82%. Velmi podobný divácký úspěch si film vydobyl i na konkurenční FDB.cz, kde má rovných 80%. Stejně tak filmový kritici si film oblíbili. Například Jiří Kábrt z ČervenýKoberec.cz dal filmu pět hvězdiček z pěti možných. Výborným hodnocením nešetřila ani Alžběta Kovandová z Totalfilm.cz. Jenom u Matěje Svobody z Moviezone.cz film dopadl o trochu hůře, když mu udělil čtyři hvězdičky. Všechno to jsou ale dohromady skvělé výsledky, za které se film Běž, chlapče, běž rozhodně nemusí stydět.

Doba bez citu a morálky    Přežije nakonec malý chlapec sám?

Náš názor na film Běž, chlapče, běž

Běž, chlapče, běž je velmi sugestivní film se silným příběhem. Nejstrašnější na něm je, že vychází ze skutečnosti. Je to film natočený v Evropě, takže mu ve velké míře chybí ono Hollywoodské pozlátko a naopak se přiklání spíše k realistickému zpracování. To je místy až velmi surové, takže tento snímek rozhodně není vhodný pro slabší nátury. Ale člověk, který má i znalosti historického kontextu, si naopak tento film opravdu vychutná. Je to svědectví nejenom o jednom osudu, jednom městě nebo historické události, ale vůbec o morálce za druhé světové války. Za nás tedy hodnotíme tento film velmi pozitivně a doporučujeme vám ho ke shlédnutí.TOPlist