Chlapectví (2014) online ke shlédnutí

Americký film Chlapectví je velmi silné a unikátní drama. Film natočil režisér Richard Linklater, který si na něm dal opravdu velmi záležet. Vznikl tak poctivý film s obyčejným, ale velmi lidským příběhem, který prostě nadchne. Unikátnost filmu tkví především v tom, že byl natáčen celých 12 let. S hlavním hrdinou klukem Masonem, prožijeme celé jeho dospívání od šesti let až do osmnácti. Je dramatický příběh jeho dospívání.

Režisérovi Richardovi Linklaterovi se povedlo dokončit opravdu unikátní film. A to už jenom proto, že se natáčel dlouhých 12 let. Není to dokument, ale hrané drama. Přesto film zachycuje dospívání jednoho malého chlapce tak věrně a skutečně, že svou monumentální výpravností, snad i podobné dokumenty předčí. Tady přeci nejde o jednotlivé detaily ze života jednoho kluka se zamotaným, ale celkem běžným osudem. To hlavní co má film sdělit je větší poselství. O dospívání, které je tak nějak vždycky stejné a přesto pro každého unikátní. Je to období života, kdy se formuje lidská osobnost a získávají ostré zkušenosti, jenž budou v dalším životě nepostradatelné.

Působivé drama Chlapectví (2014)

Natáčení filmu opravdu nebylo jednoduché. Po celou tu dlouhou dobu se natáčelo v průměru čtyři dny v roce. Jelo se navíc vlastně bez scénáře, jenom se základní myšlenkou, kterou chtěl režisér zrealizovat. Herec Ellar Coltrane před kamerou opravdu dospěl i když sám přiznává, že jeho život byl přeci jenom v mnohém odlišný, od postavy kluka Masona, jenž hrál.

Film měl svojí premiéru v českých kinech 14. srpna 2014 a zařadil se hned na solidní místa divácké návštěvnosti. Je to opravdu zajímavý životní opus.

Malý Mason řádí na kole    Důležité životní zvraty ještě nevnímá.

Nyní se ale pojďme zmínit i o hlavní příběhové linii filmu. Mason je vlastně úplně normální kluk. Celkem bystrý, zdravý a dalo by se říct, že i sympaťák. Poprvé ho potkáváme v jeho šesti letech. Právě mu začíná nelehké životní období, protože jeho rodiče se rozhodli rozvést. Malý klučina samozřejmě vůbec neví co si o tom má myslet a celou situaci moc nechápe. Rodiče jsou naštěstí celkem rozumní a tak se snaží, aby to pro jejich syna nebylo více stresující, než je nutné. Mason teď bude žít jenom s matkou a starší sestrou. S otcem se ale bude dále pravidelně stýkat a mají spolu taktéž velmi hezký vztah.

Rodian vždycky zůstane a podrží.

Tahle startovací meta ale Masona přeci jenom trochu poznamená. Každá drobnost vede k událostem, jenž jsou vážnější a naléhavější. Mason prožívá svůj obyčejný život. Rozhoduje se co v životě dál. Začíná chápat fungování světa. Poprvé se zamilovává i zkouší pracovat. Hledá sám sebe. Je to fascinující životní cesta, která má spoustu odboček, z nichž mnohé jsou bohužel slepé. Někdy to skoro vypadá, jakoby se jeho život odehrával v uzavřeném kruhu. Po prvotním kole nezdarů následují další pokusy. Život přeci není možné jenom tak jednoduše vzdát. Nové lásky, nový přátelé a nové zkušenosti.

Ústředím středobodem dramatu je samozřejmě také soužití Masona s jeho matkou a sestrou. To je někdy klidné jako jezerní hladina a jindy zase jako moře v bouři. Každý den je to v něčem jiné, mění se příčiny, ale život plyne dál. Přes hádky a nesvár jsou to stále ti lidé, kteří jsou jeho srdci nejblíže. S každou další překonanou životní překážkou je Mason dospělejší a opouští věk chlapectví.

Ve filmu chlapectví budeme svědky jednoho dospívání od jeho začátku do konce. Žádné digitální efekty, jenom poctivá a velmi dlouhá filmařská práce. Režisér Richard Linklater (známý například z romantických dramat: Před úsvitem, Před soumrakem) odvedl opravdu skvělou práci. Jsme tak opravdu nesmírně rádi, že máme tu čest vám film předvést na této webové stránce a podělit se o něj s vámi. Moc dlouho se tedy nerozmýšlejte a pojďte využít tu jedinečnou možnost, že u nás si tyto filmy můžete pustit pohodlně a zdarma online. To už se vám skutečně nemusí znovu naskytnout.

Mason ve škole.    První lásky patří k dospívání.

Hodnocení filmu

Chlapectví je unikátní film. Velmi poctivě a pracně natočený. Stárnutí chlapce, které je ve filmu zaznamenáno opravdu přirozeně, tak jak probíhalo, dává snímku opravdu monumentální nadčasovost a to přestože příběh Ellara Coltrana a Mason byl v mnoha věcech jiný. Není se tak čemu divit, že snímek Chlapectví si vysloužil ve směs jenom samá skvělá hodnocení. Diváci na CSFD.cz si ho například v době psaní tohoto článku cenili na luxusních 85%. Na tak vysoké hodnocení skutečně jenom tak nějaký film nedosáhne. Velmi obdobně hodnotí film i lidé na konkurenčním FDB.cz.

A co názory filmových odborníků? Ty vesměs také nešetří chválou. Pro nejvyšší možné hodnocení sáhli například Petr Cífka z MovieZone.cz, Martina Podhůrská z Gorilla.cz, Daniel Storch z Kulturissimo.cz, Marek Čech z AVmania.cz nebo třeba Filip Klouda z FandimeFilmu.cz. Samozřejmě se našlo i pár horších hodnocení, které ale také ve směs hovoří o vysokých kvalitách filmu. Pomyslné čtyři hvězdičky z pěti by tak filmu dali například Jan Varga z Filmspot.cz, Karolína Černá z FilmCZ.info nebo Jiří Kábrt z ČervenýKoberec.cz.

Řidičák a první cesty pryč nebo nikam.

Pochvalou nešetřil ani Tomáš Baldýnský z iHned.cz, který o filmu prohlásil: „Jsou to filmy pozoruhodné svým úsilím pozorovat život v čase. Chlapectví oproti tomu je kouzlo. Nepočítačový trik, který nám umožní to, co nám pravidla časoprostoru, která ovládají náš život, odpírají. Vidět kus žití v kuse, bez přerušování, soustředěně, vydestilovaný do krystalické čistoty.”

Abychom nezapomněli, tak snímek dostal také doporučení od pořadu Odvážné palce vysílané na Rádiu 1 a na internetové televizi Stream.cz provozované Seznam.cz.

Druhé lásky bývají už úspěšnější.

Náš názor na drama Chlapectví (2014)

Chlapectví patří mezi velmi zajímavé filmy, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jedinou skupinou lidí, kterou zřejmě nenadchne jsou milovníci blocbusterů. V tomto filmu moc akce nenaleznete a výbuchů už vůbec ne. Chlapectví je film na pomezí dokumentu, intelektuálního dramatu a romantického příběhu. Je to především film o životě, který se snaží dál velké svědectví o jednom obyčejném dospívání. Je to film natočený velmi hravou a zábavnou formou. Ostatně i to je přeci velmi důležitou složkou Chlapectví. My všichni možná až moc zapomínáme, jak nás toto životní období dospívání velmi ovlivnilo a poznamenalo. Chlapectví je velmi citlivý příběh, který nám to připomene. I přes svou délku 166 minut se jedná o velmi plynulý a příjemný film, který plyne s opravdovou lehkostí. Věříme, že se u něj budete bavit stejně dobře, jako jsme se bavili i my.TOPlist