Magický hlas rebelky (2014) online ke shlédnutí

Dokumentární filmy vám moc často nepřinášíme. Přesto si tento zaslouží výjimku, protože film Magický hlas rebelky je opravdu výjimečný a unikátní dokumentární snímek. Režisérka Olga Sommerová v něm totiž vypráví příběh pozoruhodného života Marty Kubišové. Ta se rychle dostala na vrchol a ze dne na den se prakticky stala jednou z nejznámějších a nejobdivovanějších zpěvaček. Pak ale přišel rychlý pád a téměř 20 let komunistického odpírání, aby se v den revoluce zjevila jako symbol svobody.

Film Magický hlas rebelky vám zde přinášíme pohodlně a zdarma online ke shlédnutí. Máme pro vás video s tímto poutavým snímkem ve skvělé kvalitě a vy si ho můžete přehrát naprosto pohodlně a zdarma. Pevně věříme, že tuto možnost využijete, protože tento dokument opravdu stojí za to. Vypovídá totiž mnoho nejenom o Martě Kubišové jako o přední osobnosti naší kultury, ale také o historických událostech a společenském klimatu v druhé polovině dvacátého století v Československu a později jenom v Čechách.

Film Magický hlas rebelky (2014)

Život Marty Kubišové je fascinující a obdivuhodný. I když si rozhodně nejsme jisti, jestli bychom s ní chtěli měnit. Zdá se toho skoro až moc na jeden lidský osud. Marta se narodila v Českých Budějovicích, aby žila v Praze a následně se ještě jako malá holka přestěhovala do Poděbrad.

Kvůli svému buržoaznímu původu nemohla studovat. Její hudební talent tak byl objeven vlastně náhodou. Ze začátku hrála jenom po kavárnách a tanečních zábavách v okolí Poděbrad a Nymburka. Velmi brzy se ale ukázal její obrovský talent. Získala tak angažmá v Praze například v divadle Rokoko. Ve dvaceti-dvou letech začal její raketový vzestup, jenž jí vynesl až mezi nejzářivější celebrity a popové ikony. Zpívala sama i v duetech. Třeba s Waldemarem Matuškou. První písně pro ní napsali skvělý skladatelé a muzikanti jako například Karel Svoboda, Karel Gott nebo Ladislav Štaidl.

Marta Kubišová v rozhovoru s dcerou    Krásná, inteligentní a nespoutaná

Záhy se našla i s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou. Společně utvořili trio Golden Kids. To bylo obrovsky úspěšné a jakkoliv fungovalo krátce, tak se stalo modlou a symbolem své doby. Marta se tak definitivně zařadila mezi hvězdy první velikosti. Vyhrála Zlatého slavíka třikrát za sebou v letech 1966, 1968 a 1969. A mnoho dalších soutěží včetně těch zahraničních. Byla sex symbolem své doby a každý ji znal.

Marta Kubišová jako sexsymbol své doby

Pak ale přišel krizový rok 1968. Marta jako žena odhodlaná ve svých postojích se nikdy nebála říkat pravdu. Její odpor vůči invazi vojsk Varšavské smlouvy byl naprosto zřejmý a nemaskovaný. Jako zpěvačka dělala co mohla, aby se proti invazi postavila. Dokonce nezpívala i několik protestsongů, z nichž například „Modlitba pro Martu” se opravdu stala celonárodní písní odporu. Za tuto svou odvahu, ale v dalších letech velmi krutě zaplatila. Nemohla tušit, že přijde období normalizace, které ji ze života udělalo peklo. Postupně byla stažena z veřejného života a dokonce jí bylo zakázáno dál vystupovat. Její manžel emigroval do USA a ona se s ním musela rozvést. Přišla o práci, kterou milovala a těšila miliony lidí. Najednou musela doslova živořit na chatě blízko Slapské přehrady. Jedinou prací, která jí zbyla na uživení se stalo lepení pytlíků.

Bylo to kruté období, které Marta málem nepřežila. V té době také byla těhotná, ale psychický teror z nejisté budoucnosti jí dohnal až k potratu v osmém měsíci. Málem přitom sama zemřela. Pak přišel rok 1977, kdy Marta Kubišová podepsala Chartu 77 a dokonce se na nějaký čas stala mluvčím tohoto odvážného manifestu. To znamenalo další vlnu perzekuce. Sledování a výslechy STB u ní byly prakticky na denním pořádku.

Zadostiučinění jí přinesl až rok 1989. Opět se vynořila jako symbol svobody a nezdolnosti. Jako jeden z mála lidí co je ochotný stát si za svými názory a bojovat za ně. To je v dnešní době opravdu vzácná síly, kterou rozhodně nemá každý člověk. Comeback Marty Kubišové byl velkolepý a opět se vrátila na televizní obrazovky a začala vystupovat. Přesto zde zůstává trochu pachuti po těch promarněných létech plné perzekuce. Dobře určitě víte, že třeba i trio Golden Kids už se obnovit nepodařilo.

Marta Kubišová s Václavem Neckářem    Na začátku své pěvecké kariéry

Hodnocení filmu

Film se dočkal velice vřelého diváckého přijetí. Byl také jedním z hvězdných snímků Karlovarského filmového festivalu 2014. Na CSFD.cz má aktuálně hodnocení 81%, což ho právem řadí mezi špičkové české filmy a je vlastně úplně jedno, že se jedná jen o pouhý dokument. Samozřejmě určit vás zajímají i recenze filmových profesionálů, kteří mají daleko větší rozhled. Tak vězte, že u nich si Magický příběh rebelky vedl také více než dobře. Například Jan Varga z Filmspot.cz ohodnotil film celými čtyřmi hvězdičkami. Stejným hodnocením nešetřil ani Jiří Kábrt z ČervenýKoberec.cz. Pomyslných pět hvězdiček kvality pak filmu udělil Martin Staněk z TotalFilm.cz.

Prošla si v životě mnoha těžkostmi

Náš názor na film Magický příběh rebelky

Režisérce Olze Sommerové se podařilo natočit opravdu skvělý a procítěný dokument, který má obrovskou hloubku. Není to jen autobiografická pocta velké osobnosti naší kultury. Je to hlavně svědectví o etapě historie našeho státu, která byla plná nesvobody a vnitřní autocenzury. Marta Kubišová se ale dokázala tomuto systému vzepřít. Její život se tak stal inspirací pro mnohé další a tím se stala nesmrtelnou osobností hodnou následování. Za nás vám tedy můžeme tento dokumentární film jedině doporučit. Opravdu se jedná o kvalitní snímek, kterému není moc co vytknout.TOPlist